Burek

Kategorie Dania głównePosted on

Burek, Danie albańskie, albański burek, albańskie potrawy, smaki Albanii, kuchnia Albanii, bałkańska kuchnia, bałkańskie smaki

Przypieczone grzbiety jedwabiście cienkiego ciasta, skręconego w fantazyjne sploty, zwiastują prawdziwą ucztę. Algierski burek to pracochłonny rodzaj strudla, który nasi bałkańscy przyjaciele przygotowują na specjalne uroczystości powtarzając z uśmiechem, że jeśliby któraś panna nie potrafiła zrobić burka, z trudem znajdzie męża. Pomimo czasu, który trzeba poświęcić na jego przyrządzenie (ok. 2-3 godzin), warto zapewnić naszym bliskim taką kulinarną rozkosz – nie tylko od święta. Przyjemnie jest piec dla osób ważnych.


Składniki


 

Na ciasto

  • 1 kg mąki pszennej
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego typu greckiego
  • 1,5 do 2 szklanek wody
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • sól

 

Nadzienie

  • 2 opakowania szpinaku baby
  • 2 opakowania sera feta

 

Dodatkowo do smarowania placków – ok. ½ szklanki oliwy z oliwek


Przygotowanie


Z podanych składników zagnieć ciasto, stopniowo dolewając ciepłą wodę. Wyrobioną kulę podziel na kilka części i z każdej z nich uformuj wałek (mniej więcej podobnej wielkości). Z wałka odrywaj po kawałku ciasta formując kulki o średnicy mniej więcej 5 cm – w ten sposób powstanie ok. 24 zgrabnych kuleczek. Teraz przyszedł czas na żmudne wałkowanie każdej kulki, tak by powstało 24 placków o średnicy ok. 15 cm. Placki z obu stron posmaruj oliwą z oliwek i odłóż na 3 talerze (placki mogą leżeć jeden na drugim, ale krótko, gdyż w przeciwnym razie zaczną się sklejać). Następnie każdy placek podnieś pionowo do góry i delikatnie rozciągaj do momentu, aż będzie cienki jak przezroczysty papier śniadaniowy – właściwie to sam się będzie rozciągał, dopilnuj tylko, by w cieście nie zrobiły się dziury obracając go w tym celu równomiernie. Na bieżąco, do każdego placka nałóż ulubiony farsz (np. pokrojony szpinak wymieszany z fetą) i zwiń go w rulon. Z rulonów, na dużej formie do pieczenia, uformuj dowolne kształty. Piekarnik nagrzej do temp. 2500C.

Burka piecz 15 minut w temp. 2500C a następnie kolejne 15 minut w temp. 2100C. Burek powinien być przypieczony z obu stron.
Po wyjęciu formy z piekarnika przykryj ją folią spożywczą na ok. 10 minut.

Przepis opracowałam na podstawie notatek z warsztatów „Za stołem świata” prowadzonych w Domu Kultury Inspiro w Podłężu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *